Popredné skialpové oblečenie

Už si mysleli, že sa nezaradia medzi velikánov outdoor oblečenia :) No oni to v milníku 10.rokov dokázali....

Opäť mierime do Talianska tento krát na okraj Dolomitov.

Kto by to bol povedal, že nápad chlapci dostanú pri pive na spoločnom stretnutí, ale aj takéto príbehy sa rodia... Dôležité je zotrvať pri sne, nápade a pri tom čo chcete, lebo ako sa vraví, keby to bolo jednoduché robil by to každý :) Aj príbeh značky Karpos bol na začiatku len jeden veľký Experiment.

Odhodlanie, vášeň a snaha rásť sa stali ich heslom a po tažkom období sa značka vypracovala a dostala sa do Top konkurencie medzi outdoor značkami...

Kapos rozpráva o svojich 18,672h pernamentnej práce a značku budujú bez mnohých slov a ozdôb, nakoľko kto si ju raz oblečie a vyskúša, tak rýchlo zmeni identitu svojho funkčného oblečenia.

Ich vyjadrenie...Desať rokov je malá časová škála, ktorá môže ponúknuť prestávku len ako príležitosť na zoznámenie s tým na čom sme doteraz robili, alebo čas na reorganizáciu, ale nie na odpočinok. Nehladáme nič ľahké, lebo ľahké je nudné...

Karpos je názov outdoorovej kolekcie oblečenia od značky Sportful. Sortiment je primárne zameraný na skialpinizmus, horolezectvo a turistiku.

Pierra Menta...Najznámejšie, najťažšie a zároveň najkrajšie 4etapové skialpinistické preteky...

 

Športové oblečenie a doplnky sú vyrábané z kvalitných materiálov, majú atraktívny dizajn. Vďaka spolupráci s profesionálnymi športovcami dostáva firma dôležitú spätnú väzbu, na základe ktorej sú produkty ďalej zdokonaľované.

Napriek tomu, že Karpos vznikol len nedávno, získava si čoraz viac priaznivcov. V súčasnosti vyrába aj oblečenie pre horskú cyklistiku a voľný čas.

Sponzoruje skialpinistické tímy Talianska a Španielska a v minulosti dodával voľnočasové oblečenie cyklistom z tímu Tinkoff- Saxo, v ktorom súťažili aj Slováci: Peter Sagan, Juraj Sagan a Michael Kolář

 

Časť Talianskej reprezentácie:

Značka Scarpa

80.rokov skvelej kvality a rodinnej tradície.

Spoločnosť vybudovaná v roku 1938 na Severe Talianska

Ide o rodinný podnik 4 bratov Parisotto

Známy svojou kvalitou, nakoľko už v minulosti spájali všetkých odborníkov k výrobe najlepšej obuvi

Prvé topánky boli vyrobené pre farmárov, ktorý hľadali pevnú a nezničiteľnú obuv

 

Koncom 50. rokov 20. storočia sa slovo o kvalite SCARPA začalo rozširovať mimo regiónu Montebelluna a priťahovali klientelu z mnohých ďalších častí severného Talianska.

V roku 1965 začali Taliansky-Američania žijúci v Bostone dovážať topánky SCARPA, čím sa stávajú prvým výrobcom z regiónu Asolo, ktorý exportuje do USA

Spoločnosť SCARPA pokračovala v 70. rokoch v inovácii, nakoľko sa podielala na priekopnícky prvých vysokohorských plastových topánokach na horolezectvo, najprv nazývaný Grinta a neskôr Inverno

Spoločnosť má svoje prvé meno, vrátane toho, že je prvá, kto postavil topánku Gore-Tex a ako prvý vyvinul plastovú telemarkovú lyžiarku

Ďalšia generácia rodiny Parisotto pokračuje v hľadaní inovatívnej horskej obuvi

Značka je už 80rokov na trhu

Motto: Sme vášniví v našich športoch; sme vášniví v oblasti výroby topánok; sme vášniví výkonom.

Značku Scarpa v rámci lyžiarok a obuvi používa aj celá Talianska skialpinistická reprezentácia, najlepší Nemecký skialpinista Anton Palzer a nedá sa nespomenúť aj našeho najlepšieho skialpinistu Jakuba Šiarnika

 

Talianska reprezentácia

 

Jakub Šiarnik

Ako uskladniť pásy bez straty životnosti.

Chcete predlžiť životnosť vašich skialpinistických pásov? Tak čítajte ďalej :)

Čo ešte treba urobiť pred uskladením?

Na začiatok si môžeme povedať toľko, že každoročne sú skialpinistické pásy v sezóne vystavené opotrebovaniu a aj určitému technickému poškodeniu. Aby sme ale predišli väčším stratám a to napr: životnosti lepidla, tak po sezóne si treba pásy opticky prezrieť a ošetriť. Pásy môžeme zbaviť nečistoty ako je napr: ihličie a podobné závady pomalým odstraňovaním za pomoci pinzety, prípadne aj plošne za pomoci teplovzdušnej pištole, no tu treba počítať s tým, že prídeme k strate lepidla.

Nanesenie lepidla

Lepidlo si samozrejme môžeme opätovne naniesť z tuby rozotretím za pomoci špachtli, alebo zákazníckymi kartami ktoré nepoužívate, prípadne ak chcete použiť tvz. trensfer tape foliu na ktorej je lepidlo, tak tu použijeme žehličku. Pás si vieme dočistit od lepidla aj riedidlom, technickým benzínom na 100% dočistenie. Ked už máme pás vyčistený, tak pomali nalepíme fotliu a žehličkou pri telote 150°C prechádzame pomali od zadnej časti pása smerom dopredu. Foliu este necháme na páse cca 2-5min a potom pomali postupne strhame. Lepidlo na pásoch necháme vyschnúť este tých 5 až 8 hodín a až tak možeme pásy spojit dokopy.

Skladovanie

Čo sa týka skladovania, tak pásy nikdy neskladujeme v teplých priestoroch a ak, tak len krátkodobo na čas nevyhnutný pre ich vysušenie, ale mimo sezónu dbajte na uskladnenie v chladnejších priestoroch, ako je pivnica prípadne ich môžete skladovať aj v ľadničke :) Po sezóne si pásy nalepte na sieťku, vložte do púzdra a takto ich skladujte, nakoľko ide o najšetrnejší spôsob ako predlžiť živostnosť lepidla. Ak je servis dôkladný, životnosť pásov viete kľudne predlžiť na 4 a viac rokov.

Prečo servisovať lyže?

Už máme po zimnej sezóne a lyže ste odložili len tak do kúta? Tak ich pekne naposledy vyberte a potešte ich servisom po náročnej sezóne :)

Ako nato?

Servis by sa nemal prevádzať sporadicky, iba vo výnimočných situáciách, ale pravidelne. Pravidelne vykonávaný servis je predpokladom k väčším zážitkom z jazdy, športovým výkonom, ale predovšetkým k bezpečnosti.

Štruktúra sklznice lyže vrátane uhlovania hrany a impregnácie voskom sa aplikuje niekoľkokrát za zimnú sezónu s ohľadom na frekvenciu lyžovania a snehových podmienok (kamene na svahu, prírodný sneh, technický sneh…).

Taktiež dobre udržiavaná a voskovaná sklznica šetrí lep na vašich pásoch, nakoľko pás sa dokáže lepšie odlepiť od dobre navoskovanej sklznice a aj lepšie prilieha , čiže dokážete urobiť viac výšlapov bez toho aby vám pás ztrhlo.

Je úplne nevyhnutné, aby lyže boli pripravené pred začiatkom sezóny. V tomto smere odporúčame si nechať spraviť veľký servis vždy na konci sezóny a to z toho dôvodu, aby impregnačná vosková vrstva na sklznici zakonzervovala sklznicu a spodnú hranu.

Veľmi dôležité je aj kontrola viazania a lyžiarok, či nepotrebujú príslušný repas po náročnej sezóne.

Skialpinizmus - ideálna jarná aktivita pre každú vekovú skupinu.

Na prvý pohľad to vyzerá ako veľmi náročná športová disciplína, pustiť sa do skialpinizmu môže pritom každý, kto je len trochu športovo založený. Pre "chodenie na lyžiach" platí len jedna podmienka - vedieť trochu lyžovať, aby sa dalo tiež zísť z kopca.

Ako Začať?

Na hrebeňoch hôr bude tento rok ležať sneh až do začiatku mája, na jar býva slnečno, teplo a dobrá viditeľnosť. Jar je tak ideálnym obdobím, kedy si vyskúšať skialpové lyže, na ktorých sa do kopca stúpa na pásoch, ktoré sa hore zložia a vďaka špeciálnemu viazaniu sa môže ísť dole.

Pre skialpinizmus neexistuje žiadne obmedzenie - začať je možné v každom veku a v akejkoľvek kondícii. Tomu sa prispôsobí tempo a výber trasy. Je nutné vedieť zísť kopec a je to jednoduchšie ako sa niekedy naučiť na bežkách.

Jedná sa o veľmi komplexný pohyb, pri ktorom zaberajú svaly celého tela - posilňujú sa ruky, nohy a spevňuje sa chrbát a zároveň sa spáli sa veľa kalórií. Záleží na intenzite stúpania, váhe človeka, na tom, ako je fyzicky zdatný. Odhadujem, že ak človek vystúpi 400 výškových metrov, spáli 600 kalórií. Ja počas 2,5hodinového tréningu nastúpam 2000 výškových metrov, za tú dobu spálim 2200 kalórií.

Ako to funguje?

Každá firma vyrábajúca skialpové vybavenie pravidelne robí testovacie akcie, na ktoré sa možno prihlásiť. Dnes sú už požičovne, kde Vám set požičajú no naše Skialp Centrum je úzko špecifikované výsostne na skialp materiál a techniku, kde sa všetko vysvetlí s možnosťou inštruktora na naučenie základnej techniky.  Na Slovensku sú navyše pre skitouring ideálne podmienky Západné Tatry (Skialp areál Červenec, Žiarska dolina), Nizke Tatry (Jasná-Chopok, Králova Hola a pod...

V apríli už vleky v niektorých strediskách stoja, ale na zjazdovkách ešte sneh leží . Možno si nasadiť lyže a vyraziť hore bočnou lesnou cestou a dole si to zísť po zjazdovke. Ak sa ale niekto chystá do voľného terénu, je lepšie si nájsť horského vodcu s medzinárodnou licenciou UIAGM. Potom je nutné si so sebou pribaliť "svätú trojicu" - lopatku, sondu a lavínový vyhľadávač pre prípad ohrozenia.

Dnešné vybavenie na skialpy je ľahké a ľahko sa s ním manipuluje. Funguje to tak, že sa na špeciálne lyže na výšľap pripínajú stúpacie pásy. Viazanie má niekoľko polôh, dá sa zdvihnúť päta podľa sklonu stúpania, ale aj z neho možno urobiť pevné zjazdárske viazanie.

Tiež topánky majú dve polohy - voľnú na výstup a pevnú na zjazd. Záleží od výrobcu, ktorú značku si zvolíte, nakoľko jedny lyžiarky sú užšie, druhé širšie, ďalšie majú väčší flex index a inšie nižšiu váhu. Preto treba vyhľadať odborníka pre danú problematiku, pri tom ktorom výbere.

Ako sa obliecť?

Skoro ráno býva zima, popoludní naopak teplo. Tomu je potrebné prispôsobiť oblečenie, ktoré sa tak trochu podobá bežeckému. Hore sa chodí na ľahko, napríklad len v tričku a bunde, ktorá dobre dýcha (napríklad z materiálu polartec alebo softshell).

Do batôžka je nutné si pridať suché a teplé oblečenie (tričko a napríklad ľahkú perovku na zahriatie a zjazd dole), ale aj teplý čaj a niečo na jedenie. Aj skialpinizmus má svoje módne vychytávky - napríklad sukienky a 3/4 nohavice, ktoré zahrejú pri zjazde.

Skialpinizmus je o slobode. Človek sa zbaví ľudí a môže ísť ktorýmkoľvek smerom. A dobrý lyžiar si užije samozrejme aj jazdu v prašane. Zabudnite na status a zmeňte svoj stereotyp za novým pohybom a dobrodružstvom :)