Skialpinizmus - ideálna jarná aktivita pre každú vekovú skupinu.

image

Na prvý pohľad to vyzerá ako veľmi náročná športová disciplína, pustiť sa do skialpinizmu môže pritom každý, kto je len trochu športovo založený. Pre "chodenie na lyžiach" platí len jedna podmienka - vedieť trochu lyžovať, aby sa dalo tiež zísť z kopca.

Ako Začať?

Na hrebeňoch hôr bude tento rok ležať sneh až do začiatku mája, na jar býva slnečno, teplo a dobrá viditeľnosť. Jar je tak ideálnym obdobím, kedy si vyskúšať skialpové lyže, na ktorých sa do kopca stúpa na pásoch, ktoré sa hore zložia a vďaka špeciálnemu viazaniu sa môže ísť dole.

Pre skialpinizmus neexistuje žiadne obmedzenie - začať je možné v každom veku a v akejkoľvek kondícii. Tomu sa prispôsobí tempo a výber trasy. Je nutné vedieť zísť kopec a je to jednoduchšie ako sa niekedy naučiť na bežkách.

Jedná sa o veľmi komplexný pohyb, pri ktorom zaberajú svaly celého tela - posilňujú sa ruky, nohy a spevňuje sa chrbát a zároveň sa spáli sa veľa kalórií. Záleží na intenzite stúpania, váhe človeka, na tom, ako je fyzicky zdatný. Odhadujem, že ak človek vystúpi 400 výškových metrov, spáli 600 kalórií. Ja počas 2,5hodinového tréningu nastúpam 2000 výškových metrov, za tú dobu spálim 2200 kalórií.

Ako to funguje?

Každá firma vyrábajúca skialpové vybavenie pravidelne robí testovacie akcie, na ktoré sa možno prihlásiť. Dnes sú už požičovne, kde Vám set požičajú no naše Skialp Centrum je úzko špecifikované výsostne na skialp materiál a techniku, kde sa všetko vysvetlí s možnosťou inštruktora na naučenie základnej techniky.  Na Slovensku sú navyše pre skitouring ideálne podmienky Západné Tatry (Skialp areál Červenec, Žiarska dolina), Nizke Tatry (Jasná-Chopok, Králova Hola a pod...

V apríli už vleky v niektorých strediskách stoja, ale na zjazdovkách ešte sneh leží . Možno si nasadiť lyže a vyraziť hore bočnou lesnou cestou a dole si to zísť po zjazdovke. Ak sa ale niekto chystá do voľného terénu, je lepšie si nájsť horského vodcu s medzinárodnou licenciou UIAGM. Potom je nutné si so sebou pribaliť "svätú trojicu" - lopatku, sondu a lavínový vyhľadávač pre prípad ohrozenia.

Dnešné vybavenie na skialpy je ľahké a ľahko sa s ním manipuluje. Funguje to tak, že sa na špeciálne lyže na výšľap pripínajú stúpacie pásy. Viazanie má niekoľko polôh, dá sa zdvihnúť päta podľa sklonu stúpania, ale aj z neho možno urobiť pevné zjazdárske viazanie.

Tiež topánky majú dve polohy - voľnú na výstup a pevnú na zjazd. Záleží od výrobcu, ktorú značku si zvolíte, nakoľko jedny lyžiarky sú užšie, druhé širšie, ďalšie majú väčší flex index a inšie nižšiu váhu. Preto treba vyhľadať odborníka pre danú problematiku, pri tom ktorom výbere.

Ako sa obliecť?

Skoro ráno býva zima, popoludní naopak teplo. Tomu je potrebné prispôsobiť oblečenie, ktoré sa tak trochu podobá bežeckému. Hore sa chodí na ľahko, napríklad len v tričku a bunde, ktorá dobre dýcha (napríklad z materiálu polartec alebo softshell).

Do batôžka je nutné si pridať suché a teplé oblečenie (tričko a napríklad ľahkú perovku na zahriatie a zjazd dole), ale aj teplý čaj a niečo na jedenie. Aj skialpinizmus má svoje módne vychytávky - napríklad sukienky a 3/4 nohavice, ktoré zahrejú pri zjazde.

Skialpinizmus je o slobode. Človek sa zbaví ľudí a môže ísť ktorýmkoľvek smerom. A dobrý lyžiar si užije samozrejme aj jazdu v prašane. Zabudnite na status a zmeňte svoj stereotyp za novým pohybom a dobrodružstvom :)

0