Typy skiel Julbo

Julbo vyrába okuliare už vyše sto rokov. Spolu s množstvom profesionálnov stihli za tento čas vytvoriť širokú škálu skiel. Zebra, Cameleon, či Octopus môžu byť na prvý pohľad záhadné názvy, preto vám ich v tomto článku priblížime.

Fotochromatické sklá

Zebra 2 - 4: rýchlo reaguje na svetelné podmienky, je ideálne na vysokohorskú turistiku, lyžovanie, či trailový beh. Polykarbonátové sklá su odolné voči roztriešteniu pri páde a tak spolu s vyššou odolnosťou poskytujú aj dlhšiu životnosť. Doba prispôsobenia skla je približne 28 sekúnd.

Zebra light 1 - 3: má bledšie sklo ako sklo Zebra a tak v tieni lepšie rozjasňuje, no na slnku chráni oko rovnako. Je ideálne na cyklistiku, alebo beh, kde ju potrebná rýchla adaptácia zraku pri prechode zo svetla do šera a naopak. Zebra light je tak isto ako jeho tmavšia verzia Zebra polykarbonátové sklo. Jeho adaptácia teda trvá rovnako približne 28 sekúnd. 

Zebra light RED 1 - 3: vďaka červenému odtieňu toto sklo umožňuje jasne a ostro rozpoznať povrch trate a terénne nerovnosti. Zostrovanie terénu je najefektívnejšie pri bielom podklade, teda na snehu, ale je vhodné aj na iné povrchy. Preto je najvhodnejšie na bežky, skialpinizmus a lyžovanie. Rovnako sa však hodí aj na trailový beh, alebo cyklistiku. Technické vlastnosti skla sú rovnaké ako pri iných sklách Zebra.

Cameleon 2 - 4: je tmavšie ako Zebra 2 - 4 a má polarizačný filter. Preto je vhodnejšie aj do vysokohorských podmienok, kde sú silné odrazy od ľadovcov, alebo snehu. Rovnako sú vhodné k vode, kde sa žiarenie odráža od hladiny. Najčastejšie sa však využíva pri okuliaroch na vysokohorské aktivity, napríklad model Explorer 2.0. Sklo Cameleon je tiež polykarbonátové a tak je odolné voči roztriešteniu. Doba adaptácie je približne 30 sekúnd.

Octopus 2 - 4: je sklo stavané k vode a na ňu. Eliminuje všeky typy odleskov od vodnej hladiny. Sú vhodné napríklad na jachting, surfovanie, alebo veslovacie športy. Väčšina okuliarov s týmto sklom pláva na hladine a tak nehrozí ich strata. Technické parametere skla sú rovnaké ako pri skle Zebra, alebo Cameleon.

Polykarbonátové sklá

Spectron 3, Spectron 3+: všestranne využitelné sklá Julbo. Sú vhodné na turistiku, lifestylové nosenie, či beh. Sklo je polykarbonátové a tak je pružné, odolné voči roztriešteniu. To zabezpečuje jeho dlhú životnosť. Rozdiel medzi sklami Spectron 3 a Spectron 3CF je, že sklá Spectron 3CF majú farebný filter a dá sa s nimi lepšie zladiť. Z funkčného hladiska však rozdiel nieje.

Spectron 4: tmavšie sklo z triedy Spectron. Jeideálne na šport vo vysokých nadmorských výškach, štvrtý - najvyšší stupeň ochrany izoluje silné žiarenie, ktoré v horách nieje ničím výnimočným. Pozor, žiadne sklá štvrtej kategórie niesú vhodné na šoférovanie, nakoľko sú velmi tmavé.

Polarized 3, Polarized 3+: polarizované sklo tretej kategórie. Je vhodné na veľké množstvo aktivít od denného využitia, cez turistiku, alebo lezenie až po vysokohorské aktivity. Polarizačný filter izoluje odlesky od vody, alebo snehu a tak komplexne chráni oko. 

Minerálne sklá

Alti Arc 4: je sklo štvrtej kategórie. Najvhodnejšie je na vysokohorskú turistiku a pobyt vo vysokohorských polohách. Od ostatných skiel sa odlišuje aj materiálom. Minerálne sklo je odolnejšie voči poškriabaniu, čo zabezpečuje jeho dlhú životnosť, je však menej pružné ako polykarbonátové sklá.

Okrem spoľahlivej ochrany očí pred slnkom poskytujú okuliare Julbo vysokú kvalitu a dlhú životnosť. Veľkou výhodou je že pri väčšine modelov s bočnicami je možnosť ich odopínať. Okrem toho v prípade poškriabania alebo prasknutia skla je možné ku každým okuliarom kúpiť náhradné sklo a vymeniť ho. Veríme, že zo širokej škály kombinácie rámov a skiel si vyberie naozaj každý a tento článok k tomu pomôže. Pokiaľ si stále nebudete niečím istý, pokojne sa na nás obráťte a my vám pomôžeme.

Popredné skialpové oblečenie

Už si mysleli, že sa nezaradia medzi velikánov outdoor oblečenia :) No oni to v milníku 10.rokov dokázali....

Opäť mierime do Talianska tento krát na okraj Dolomitov.

Kto by to bol povedal, že nápad chlapci dostanú pri pive na spoločnom stretnutí, ale aj takéto príbehy sa rodia... Dôležité je zotrvať pri sne, nápade a pri tom čo chcete, lebo ako sa vraví, keby to bolo jednoduché robil by to každý :) Aj príbeh značky Karpos bol na začiatku len jeden veľký Experiment.

Odhodlanie, vášeň a snaha rásť sa stali ich heslom a po tažkom období sa značka vypracovala a dostala sa do Top konkurencie medzi outdoor značkami...

Kapos rozpráva o svojich 18,672h pernamentnej práce a značku budujú bez mnohých slov a ozdôb, nakoľko kto si ju raz oblečie a vyskúša, tak rýchlo zmeni identitu svojho funkčného oblečenia.

Ich vyjadrenie...Desať rokov je malá časová škála, ktorá môže ponúknuť prestávku len ako príležitosť na zoznámenie s tým na čom sme doteraz robili, alebo čas na reorganizáciu, ale nie na odpočinok. Nehladáme nič ľahké, lebo ľahké je nudné...

Karpos je názov outdoorovej kolekcie oblečenia od značky Sportful. Sortiment je primárne zameraný na skialpinizmus, horolezectvo a turistiku.

Pierra Menta...Najznámejšie, najťažšie a zároveň najkrajšie 4etapové skialpinistické preteky...

 

Športové oblečenie a doplnky sú vyrábané z kvalitných materiálov, majú atraktívny dizajn. Vďaka spolupráci s profesionálnymi športovcami dostáva firma dôležitú spätnú väzbu, na základe ktorej sú produkty ďalej zdokonaľované.

Napriek tomu, že Karpos vznikol len nedávno, získava si čoraz viac priaznivcov. V súčasnosti vyrába aj oblečenie pre horskú cyklistiku a voľný čas.

Sponzoruje skialpinistické tímy Talianska a Španielska a v minulosti dodával voľnočasové oblečenie cyklistom z tímu Tinkoff- Saxo, v ktorom súťažili aj Slováci: Peter Sagan, Juraj Sagan a Michael Kolář

 

Časť Talianskej reprezentácie:

Značka Scarpa

80.rokov skvelej kvality a rodinnej tradície.

Spoločnosť vybudovaná v roku 1938 na Severe Talianska

Ide o rodinný podnik 4 bratov Parisotto

Známy svojou kvalitou, nakoľko už v minulosti spájali všetkých odborníkov k výrobe najlepšej obuvi

Prvé topánky boli vyrobené pre farmárov, ktorý hľadali pevnú a nezničiteľnú obuv

 

Koncom 50. rokov 20. storočia sa slovo o kvalite SCARPA začalo rozširovať mimo regiónu Montebelluna a priťahovali klientelu z mnohých ďalších častí severného Talianska.

V roku 1965 začali Taliansky-Američania žijúci v Bostone dovážať topánky SCARPA, čím sa stávajú prvým výrobcom z regiónu Asolo, ktorý exportuje do USA

Spoločnosť SCARPA pokračovala v 70. rokoch v inovácii, nakoľko sa podielala na priekopnícky prvých vysokohorských plastových topánokach na horolezectvo, najprv nazývaný Grinta a neskôr Inverno

Spoločnosť má svoje prvé meno, vrátane toho, že je prvá, kto postavil topánku Gore-Tex a ako prvý vyvinul plastovú telemarkovú lyžiarku

Ďalšia generácia rodiny Parisotto pokračuje v hľadaní inovatívnej horskej obuvi

Značka je už 80rokov na trhu

Motto: Sme vášniví v našich športoch; sme vášniví v oblasti výroby topánok; sme vášniví výkonom.

Značku Scarpa v rámci lyžiarok a obuvi používa aj celá Talianska skialpinistická reprezentácia, najlepší Nemecký skialpinista Anton Palzer a nedá sa nespomenúť aj našeho najlepšieho skialpinistu Jakuba Šiarnika

 

Talianska reprezentácia

 

Jakub Šiarnik

Ako uskladniť pásy bez straty životnosti.

Chcete predlžiť životnosť vašich skialpinistických pásov? Tak čítajte ďalej :)

Čo ešte treba urobiť pred uskladením?

Na začiatok si môžeme povedať toľko, že každoročne sú skialpinistické pásy v sezóne vystavené opotrebovaniu a aj určitému technickému poškodeniu. Aby sme ale predišli väčším stratám a to napr: životnosti lepidla, tak po sezóne si treba pásy opticky prezrieť a ošetriť. Pásy môžeme zbaviť nečistoty ako je napr: ihličie a podobné závady pomalým odstraňovaním za pomoci pinzety, prípadne aj plošne za pomoci teplovzdušnej pištole, no tu treba počítať s tým, že prídeme k strate lepidla.

Nanesenie lepidla

Lepidlo si samozrejme môžeme opätovne naniesť z tuby rozotretím za pomoci špachtli, alebo zákazníckymi kartami ktoré nepoužívate, prípadne ak chcete použiť tvz. trensfer tape foliu na ktorej je lepidlo, tak tu použijeme žehličku. Pás si vieme dočistit od lepidla aj riedidlom, technickým benzínom na 100% dočistenie. Ked už máme pás vyčistený, tak pomali nalepíme fotliu a žehličkou pri telote 150°C prechádzame pomali od zadnej časti pása smerom dopredu. Foliu este necháme na páse cca 2-5min a potom pomali postupne strhame. Lepidlo na pásoch necháme vyschnúť este tých 5 až 8 hodín a až tak možeme pásy spojit dokopy.

Skladovanie

Čo sa týka skladovania, tak pásy nikdy neskladujeme v teplých priestoroch a ak, tak len krátkodobo na čas nevyhnutný pre ich vysušenie, ale mimo sezónu dbajte na uskladnenie v chladnejších priestoroch, ako je pivnica prípadne ich môžete skladovať aj v ľadničke :) Po sezóne si pásy nalepte na sieťku, vložte do púzdra a takto ich skladujte, nakoľko ide o najšetrnejší spôsob ako predlžiť živostnosť lepidla. Ak je servis dôkladný, životnosť pásov viete kľudne predlžiť na 4 a viac rokov.

Prečo servisovať lyže?

Už máme po zimnej sezóne a lyže ste odložili len tak do kúta? Tak ich pekne naposledy vyberte a potešte ich servisom po náročnej sezóne :)

Ako nato?

Servis by sa nemal prevádzať sporadicky, iba vo výnimočných situáciách, ale pravidelne. Pravidelne vykonávaný servis je predpokladom k väčším zážitkom z jazdy, športovým výkonom, ale predovšetkým k bezpečnosti.

Štruktúra sklznice lyže vrátane uhlovania hrany a impregnácie voskom sa aplikuje niekoľkokrát za zimnú sezónu s ohľadom na frekvenciu lyžovania a snehových podmienok (kamene na svahu, prírodný sneh, technický sneh…).

Taktiež dobre udržiavaná a voskovaná sklznica šetrí lep na vašich pásoch, nakoľko pás sa dokáže lepšie odlepiť od dobre navoskovanej sklznice a aj lepšie prilieha , čiže dokážete urobiť viac výšlapov bez toho aby vám pás ztrhlo.

Je úplne nevyhnutné, aby lyže boli pripravené pred začiatkom sezóny. V tomto smere odporúčame si nechať spraviť veľký servis vždy na konci sezóny a to z toho dôvodu, aby impregnačná vosková vrstva na sklznici zakonzervovala sklznicu a spodnú hranu.

Veľmi dôležité je aj kontrola viazania a lyžiarok, či nepotrebujú príslušný repas po náročnej sezóne.